In English Russian Yhteystiedot Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä
Tulevaisuuden Duuni

Jaa
Etusivu > Työelämälle > Tulevaisuuden Duuni

Työelämä- ja jatko-opintopäivät

Tulevaisuuden duuni -tapahtumat järjestetään Riverian opiskelijoiden ja Riveriasta valmistuneiden uraohjauksen ja -suunnittelun tueksi. Osa tapahtumista järjestetään livenä ja osa striimataan. Striimattuja tapahtumia voivat seurata kaikki asiasta kiinnostuneet tämän nettisivun kautta. Lähetysten tallenteet ovat katsottavissa kaksi viikkoa tapahtumasta.

Tapahtumissa esitellään

  • työllistymisvaihtoehtoja ja alojen tulevaisuuden näkymiä
  • työnantajien odotuksia ja toiveita työnhakijoilta / opiskelijoilta
  • vinkkejä työllistymiseen
  • asenteen merkitys ja sen kehittäminen
  • uratarinoita Riveriasta valmistuneilta työelämään tai jatko-opintoihin suuntautuneilta
  • jatko- ja väyläopinto-mahdollisuuksia Riveriassa ja korkeakouluissa
  • yrittäjyyttä työllistymisvaihtoehtona
  • tuetun työllistymisen mahdollisuuksia

Tulevaisuuden duuni lähetys

 

Lähetä kysymys studioon

 

Syksyn 2022 tapahtumat

Opiskelijat kiertävät tapahtuman aikana omissa ryhmissään viidellä eri rastilla.

Opiskelijoiden valmistautuminen tapahtumaan > vastaa kyselyyn!

Oletko kiinnostunut ajoneuvoalasta? Tervetuloa tutustumaan! Voit sopia tutustumisesta kampusmestari Kallen kanssa: kalle.antikainen@riveria.fi tai p. 050 536 3394

Rasteilla ovat mukana seuraavat vieraat:

  1. RASTI
    > Autoalan Keskusliitto ry | Jouko Sohlberg
    > Karelia-amk, konetekniikan insinöörikoulutus | Jukka Tulonen
    > Työllistymisen tukipalvelut: Luotsi, YTYÄ ja Ohjaamo
  2. RASTI
    > InCar | Kari Matikainen
    > Autoklinikka | Santtu Laakkonen
    > Autoväri K. Hirvonen Oy
    > Tero’s Garage Oy
  3. RASTI: Raskas kalusto
    > Raskaspari Oy
    > ProTruck Joensuu
    > E. Hartikainen Oy (raskas- ja henkilöliikenne)
  4. RASTI: Henkilöautot
    > Timosen Auto Oy
    > Laakkonen
    > K-Auto
  5. RASTI
    > Kone-Jönnit Oy | Pasi Mikkonen
    > Joensuun Dieselhuolto | Antti Hentunen
    > Huoltopalvelu Juutilainen | Juhani Juutilainen

Klo 11 – 12:30 Lounas ja verkostoituminen ajoneuvoalan vieraiden ja Riverian henkilöstön kesken. Ilmoittaudu lounaalle

Tapahtuman järjestää Riveria yhteistyössä BusinessJoensuun kanssa.

Juontajana Jaana Lehikoinen, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 9:00 vaatemyynti.fi/FIN Vaatturit Oy | Jani Kuokkanen

klo 9:10 Mobiilitukku | Heikki Tiilikainen

klo 9:20 K-market Kotiharju | Sari Huovinen

klo 9:30 Terveystalo | Sari Immonen ja Johanna Laatikainen

klo 9:40 Liiketoiminnan ammatti- ja erikoisammattitutkinnot sekä oppisopimuskoulutus Riveriassa | Pia Perämäki

klo 9:50 Karelia-amk, tradenomin jatko- ja väyläopinnot | Sanna Turunen ja Jenni Meesit

klo 10:00 JIP Isännöinti | Toivo Korhonen

klo 10:10 Pohjois-Karjalan Osuuskauppa | Nina Solehmainen  ja S-pankki | Janette Vepsäläinen

Juontajana Jari Salokangas, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 13:30 Rakennustoimisto K. Tervo Oy | Harri Huohvanainen

klo 13:40 Karelia-amk | Johanna Luostarinen ja Janne Väätäinen

klo 13:50 PrimaTimber/Iivari Mononen Group | Joni Nousiainen

klo 14:00 Joen Talo Oy/LVIS Konsultit | Miika Sunikka

klo 14:10 LVI Myller Oy | Mika Kekkonen ja Eikka Heikkinen

klo 14:20 Manandwork Oy | Petri Lehikoinen

klo 14:30 Bolt.Works Oy | Gunnar Puhakka

Juontajina Ossi Pippuri ja Mikko Saarimaa, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 9.00 Mavira Oy | Miika Kinnunen

klo 9.10 Metsä- ja Maansiirto Kastinen Oy | Jarmo Härkönen

klo 9.20 Suomen Muuttofirma Oy | Kari Koljonen

klo 9.30 Heinäveden Koneurakointi Oy | Pasi Mikkonen

klo 9.40 Koneurakointi S. Kuittinen Oy | Jussi Nurmela

klo 9.50 Ponsse Oyj | Marko Turunen

klo 10.00 Länsilinjat Oy | Pekka Lammela

klo 10.20 jatko-opinnot | Eine Paldan, Riveria

Juontajina Eija Maaranen ja Olli-Pekka Satomaa, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 13.00 Karelia-amk, energia- ja ympäristötekniikka | Katja Hirvonen

klo 13.10 Talohuolto Multanen Oy | Terho Tieranta

klo 13.20 Polkka – Pohjois-Karjalan Tukipalvelut Oy |
Sanna Hämäläinen ja Jonna Jolkkonen

klo 13.30 Kontiolahden kunta, puhtauspalvelut |
Minna Pulkkinen ja Henna Tsurkka, uratarina

klo 13.50 Joensuun kaupunki, kiinteistöpalvelu | Mika Solonen

klo 14.00 Joensuun kaupunki | huoltopäällikkö Juha Räty

klo 14.10 Liperin kunta, uratarina |
vahtimestari, kiinteistönhoitaja Michael Pajunen

Juontajina Kaisa Kaltiola ja Tarmo Wasenius, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 13.00 Sokos Hotel Koli | Noora Väisänen

klo 13.10 Lietsu Boutique Aparthotel | Maria Saastamoinen

klo 13.20 Itä-Suomen aluehallintovirasto | Maija Talja

klo 13.30 Uratarina kokiksi | Elli Pirhonen

klo 13.40 HKScan Outokumpu | Kimmo Räsänen

klo 13.50 Teatteriravintola | Pekka Koivula

klo 14.00 Porokylän Leipomo Oy | Tomi Tuomasjukka

klo 14.10 Karelia AMK, restonomi | Niki Heikkonen ja Mikko Lahti

Tule tutustumaan ICT-alaan, tapaamaan alan yrityksiä, perehtymään alan koulutus- ja työmahdollisuuksiin tai hakemaan töitä ja harjoittelupaikkoja! Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton!

Mitä pelimaailma on alana? Mitkä on ohjelmistoalan tulevaisuuden näkymät? Millaista ICT-osaamista turvallisuusalla tarvitaan?

Juontajana Antti Gavrilov

klo 14:00 Tervetulotoivotus, Antti Gavrilov

klo 14:05 ”Kaikki koodaa” – Milja Köpsi, Mimmit koodaa

klo 14:35 ”Pelimaailma alana” – Teemu Jyrkinen, Vaki Games

klo 15:00 ”ICT-osaaminen turvallisuusalalla” – Jouni Asikainen, BLC Turva Oy

klo 15:30 ”Ohjelmistoalan tulevaisuus”- Kimmo Tanskanen, Solenovo Oy

klo 16:00 ”Kaikki koodaa” – Milja Köpsi, Mimmit koodaa

klo 16:50 Loppusanat ja kiitokset, Antti Gavrilov

Lue lisää

Haastattelijoina laboratorioalan opiskelijat Mari Kokkonen ja Kasperi Viisterä

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 12.00 Valio Oy, Thermo Fisher Scientific, Berner Oy, Abloy, CRS Laboratories, Tullilaboratorio, Philips Medisize Oy

klo 13.00 kahvit ja verkostoituminen työnantajien kanssa

klo 13.30 jatko-opinnot bioanalyytikonkoulutus | Savonia AMK
bio- ja elintarviketekniikan insinöörikoulutus, laboratorioanalytiikan koulutus, Eine Paldan ja Tanja Takala, Riveria

Moduuli 1, kädentaidot klo 9–10.30

klo 9-9.10 PKO / Prisma Joensuu | myyntipäällikkö Seija Hämäläinen
klo 9.10-9.20 Muodoste Design Studio | yrittäjä, muotoilija Hanna Puolakka
klo 9.20-9.30 Joensuun kaupunginteatteri | näyttämömestari Sandra Kinnarinen
klo 9.30-9.40 Meri Mereen Oy | yrittäjä Meri-Ellen Pystynen
klo 9.40-9.50 Bonava Suomi Oy | tuotekehittäjä Hanna Ruotsalainen
klo 9.50-10 Rockseri Oy | tuotantopäällikkö Susanna Savolainen
klo 10-10.10 Idän Kehräämö Oy | yrittäjä Anniina Nykänen
klo 10.10-10.20 Joensuun seudun kansalaisopisto | opettaja Laura Palm
klo 10.20-10.30 Uurnia Oy | yrittäjä Mervi Martiskin

Moduuli 2, jatko-opinnot klo 12–13.30

klo 12-12.10 Savonia-amk | muotoilun opiskelija Evita Koskipalo
klo 12.10-12.30 Karelia-amk | sosionomiopiskelja Sara Arffman, rakennustekniikan opinto-ohjaaja Janne Väätäinen, medianomien opinto-ohjaaja Tiina Simonen
klo 12.30-12.40 Taideyliopiston teatterikorkeakoulu | äänisuunnittelun opiskelija Juri Jänis
klo 12.40-12.50 Kaakkois-Suomen amk (XAMK) | muoti ja puvustus Seija Kiuru-Lavaste ja Iida Silvennoinen, kulttuurin koulutus Heli Abdel-Rahman
klo 12.50-13 Aalto yliopisto | taiteidenalan opiskelija Vera Väänänen
klo 13-13.10 Itä-Suomen yliopisto | mediakulttuurin ja viestinnän opiskelija Noora Kaasinen
klo 13.10-13.20 Itä-Suomen yliopisto | käsityönopettajaopiskelija Emmi Turtiainen

Moduuli 3, media-alat klo 13.45–15.15

klo 13.45-13.55 Media-alalta valmistuneen uratarina, Henri Elsinen
klo 13.55-14.05 Kisofilms Oy | yrittäjä Markus Kisonen
klo 14.05-14.15 Punamusta Oy | avainasiakaspäällikkö, myynti Teemu Okkonen
klo 14.15-14.25 Sanomalehti Karjalainen | visuaalisen toimituksen esihenkilö Jusa Hämäläinen
klo 14.25-14.35 Lavasterakentajaksi valmistuneen uratarina | Katri Nurmela-Pakkanen
klo 14.35-14.45 Yellow Film & Tv | lavastaja Inka Uusitalo-Matilainen, tuotantopäällikkö Hanna Isomaa
klo 14.45-14.55 Guru Entertainment | teknikko Teo Makkonen
klo 14.55-15.05 Outokummun kaupunki | työpajaohjaaja Tuija-Inkeri Laatikainen
klo 15.05-15.15 Osuuskunta Korpipaja | media-alan harjoittelussa Saku Eronen

Juontajina Helena Jämsen ja Susanna Jaatinen, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 13-13.10 Plant & Planning Freesia Oy | Tiina Vänttinen ja Henna Kinnunen

klo 13.10-13.20 Uratarina, oppisopimusopiskelija, Kukka-Emilia | Annika Heikkinen

klo 13.20-13.30 Karhunmäen Puutarha | Emilia Asikainen

klo 13.30-13.40 Riverian jatko-opinnot | Sanna Räisänen ja Tiina Hämäläinen

klo 13.40-13.50 Korkeakoulu- ja väyläopinnot | Eine Paldan

klo 13.50-14.00 Pohjois-Karjalan lomituspalvelut | Salla Heinonen

klo 14.00-14.10 Uratarina, ProSilva | Jesse Jolkkonen

klo 14.10-14.20 Satalammasta | Heli Jolkkonen

Juontajina Marika Tarvainen ja Heli Mäkisalo, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 9.00 S-parturikampaamo Prisma | palvelupäällikkö Pia Hämäläinen

klo 9.10 Karvakeisari Tmi | yrittäjä Teemu Hotari

klo 9.20 Hairlekiini | palveluvastaava ja ammattiliitto PAMin valtuuston jäsen Marika Ruusunen

klo 9.35 Uratarina: väyläopinnot sairaanhoitajaksi osana kosmetologiopintoja | Alina Sharapova

klo 9.45 Laurea-amkn estenomikoulutus | tutkintovastaava Nina Lahtinen ja opiskelija Siina Ylitalo

klo 10.00 Opettajan uratarina, Riveria | Heli Mäkisalo

klo 10.10 Yliopiston apteekki Joensuu | proviisori Päivi Kerkkänen ja kosmetologi Heidi Kekkonen

klo 10.25 Esittelyssä hius- ja kauneudenhoidon neuvontapalvelut

Juontaja Tommi Hirvonen, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 9.00 Kesla Oyj | Marko Toivanen

klo 9.10 Premetec Oy | Antti Heikkinen ja Aki Räsänen

klo 9.20 KSJ-Service Oy | Sami Kesälä

klo 9.30 Philips Medisize Oy | Anni Ihalainen ja Ronja Maaranen

klo 9.40 Ouneva Group | Mari Räty

klo 9.50 EFM Group / Viimet Oy | Ari Niskanen

klo 10.00 uratarina ProWeld Finland Oy | Jussi Martiskin

klo 10.20 konetekniikan insinöörikoulutus, Karelia AMK | Jukka Tulonen

Juontaja Panu Kosonen, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 9.00 Joensuun Sähköinsto Oy | Joni Holopainen

klo 9.10 Schneider Electric | Arto Nesterinen

klo 9.20 Stora Enso Enocellin tehdas | Jarmo Sorjonen

klo 9.30 Karelian Sähkö Oy | Marko Susi

klo 9.40 Enerke Oy | Joonas Rinkinen

klo 10.00 Karelia AMK | Johanna Luostarinen ja Antti Kontkanen

klo 10.10 Savonia AMK | Sami Lahti

klo 10.20 Ouneva Group | Mari Räty

Juontaja Markus Jussila, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 9.00 Finnsecurity | Joona Vuorenpää

klo 9.10
Poliisiammattikorkeakoulu | opiskelijat Tuukka Lintunen, Samuli Ukkonen ja Janne Piirainen
Poliisi |  Eerik Soininen
Rajavartiolaitos | Ville-Veikko Leppänen ja Mikael Säynevirta
Tulli | Noora Karakorpi ja Pekka Voutilainen

klo 9.30
Rikosseuraamuslaitos | Sami Pajunen
Pohjois-Karjalan rikosseuraamuskeskus | Jaana Leinonen-Nilsen

klo 9.40
Reila Palvelut Oy | Felix Marttila
KST vartiointi/KS Turvamiehet | Niko Rahkala
Guru Security | Jarno Kettunen
Double Check Security|  Mika Korhonen

klo 9.55
Kaakkois-Suomen amk (XAMK), turvallisuusalan koulutus | Anssi Heikkinen, Titta Härkönen, Timo Tukiainen ja Juha Sinkkonen
Laurea-ammattikorkeakoulu | Juha Putkonen

klo 10.10
Vieraiden esittelypisteisiin tutustuminen ja verkostoituminen vieraiden kanssa

Juontajina Niina Martikainen ja Thomas Nukarinen, Riveria

Tapahtumassa ovat vieraina seuraavat tahot:

klo 9.00 Liperin kunta | varhaiskasvatuksen johtaja Sirkka Helisten

klo 9.10 Ammattiopisto Luovi | koulutuspäällikkö Mirka Taavetti ja ohjaaja Milja Mutanen

klo 9.20 Karelia-amk | opinto-ohjaajat Minna Turunen ja Päivi Putkuri, sairaanhoidon opiskelija Taija Ikonen

klo 9.35 Esperi Hoivakoti Kontiolinna | yksikönjohtaja Eija Lackman ja tiimivastaava Paula Hyytiäinen

klo 9.45 Pohjois-Karjan mielenterveydentuki ry |  työvalmentaja/ohjaaja Eeva Papunen ja ohjaaja Eetu Kontkanen

klo 9.55 Siun sote | rekrytointisuunnittelijat Anne Tuovinen ja Emilia Sieviläinen

klo 10.05 Joensuun nuorisopalvelut | nuorisotyön koordinaattori Annu Jantunen

klo 10.15 Pilke-päiväkodit | Itä-Suomen aluejohtaja Johanna Naakka

otsakorpi-logo