In English Russian Yhteystiedot Hanketoiminta Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä
Erityisopetus

Jaa
Etusivu > Riveria > Opiskeluhuolto > Erityisopetus

Erityinen tuki Riveriassa

Ammatillisessa koulutuksessa on mahdollista saada erityistä tukea tai erityisopetusta sairauden, oppimisvaikeuksien, vammaisuuden tai muun syyn takia.

Tarvittaessa opiskelijalle laaditaan HOKS:n kuuluva erityisen tuen suunnitelma

Erityisen tuen suunnitelmassa sovitaan esimerkiksi opiskelijalle tarjottavasta tuesta, tavoitteiden muuttamisesta, koulutukseen käytettävästä ajasta ja vaihtoehtoisista suoritustavoista.

Suunnitelma tehdään yhdessä opiskelijan, opettajan, huoltajan sekä opiskeluhuoltohenkilöstön kanssa. Opiskelija ja huoltaja näkevät suunnitelman sekä siihen tehdyt päivitysmerkinnät Wilmasta.

Ryhmävalmentaja päivittää HOKS:a ja siihen liittyvää erityisen tuen suunnitelmaa.

Erityisen tuen saaja opiskelee pääsääntöisesti samoissa ryhmissä muiden opiskelijoiden kanssa, mutta yksilöllistä tukea voidaan antaa myös pienryhmissä tai yksilöopetuksessa.

Erityisopettajien yhteystiedot

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@riveria.fi. Muutokset mahdollisia.

Pasi Hiltunen
p. 050 341 4312, pasi.hiltunen@riveria.fi

Tiina Virrantalo
p. 050 463 0230, tiina.virrantalo@riveria.fi

Hius- ja kauneudenhoitoala (alkaen vko 43)
Eeva Suomalainen
0. 050 577 7607, eeva.suomalainen@riveria.fi

Liiketoiminta-ala ja tieto- ja viestintätekniikka
Leena Hiltunen
p. 050 430 3430, leena.hiltunen@riveria.fi

Luonnonvara-ala
Mirka Taavetti
p. 050 433 7659, mirka.taavetti@riveria.fi

Liiketoiminta-ala ja tieto- ja viestintätekniikka
Leena Hiltunen
p. 050 430 3430, leena.hiltunen@riveria.fi

Autoala
Mikko Rytiniemi
p. 050 577 7067, mikko.rytiniemi@riveria.fi

Tiina Virrantalo
p. 050 463 0230, tiina.virrantalo@riveria.fi

Elintarvikeala
Leena Hiltunen
p. 050 430 3430, leena.hiltunen@riveria.fi

Hius- ja kauneudenhoitoala
Eeva Suomalainen
p. 050 577 7607, eeva.suomalainen@riveria.fi

Kone- ja tuotantotekniikka, talotekniikka, kiinteistöpalvelut
Tuula Saari-Järvelin
p. 050 534 8160, tuula.saari-jarvelin@riveria.fi

Kulttuuriala
Eeva Suomalainen
p. 050 577 7607, eeva.suomalainen@riveria.fi

Rakennus-, puu- ja pintakäsittelyala
Ari Hurskainen
p. 050 432 2109, ari.hurskainen@riveria.fi

Sosiaali- ja terveysalan pt, laboratorioala
Erja Vipuveräjä
p. 050 577 7618, erja.vipuveraja@riveria.fi

Sosiaali- ja terveysalan ammatti- ja erikoisammattitutkinnot, laboratorioala
Elina Anttonen
p. 050 372 3176, elina.anttonen@riveria.fi

Sähkö- ja automaatioala, turvallisuusala, tieto- ja tietoliikennetekniikka (ennen 2020 aloittaneet)
Hannu Lindh
p. 050 311 5740, hannu.lindh@riveria.fi

Tuula Saari-Järvelin
p. 050 534 8160, tuula.saari-jarvelin@riveria.fi

Tieto- ja viestintätekniikka (2020 aloittaneet)
Leena Hiltunen
p. 050 430 3430, leena.hiltunen@riveria.fi

Hannu Lindh
p. 050 311 5740, hannu.lindh@riveria.fi

Hotelli-, ravintola- ja catering-ala
Kasvatusala
Valma-koulutus
Mirka Taavetti
p. 050 433 7659, mirka.taavetti@riveria.fi

Matkailuala
Marjut Sihvonen, lehtori, erityisopettaja
p. 050 533 7297, marjut.sihvonen@riveria.fi

Merja Mäenpää, lehtori
p. 050 431 9098, merja.maenpaa@riveria.fi

Tero Mäkinen
p. 050 516 2290, tero.makinen@riveria.fi

Irene Martiskainen, erityisopettaja
p. 050 342 4026, irene.martiskainen@riveria.fi

Marjut Sihvonen, lehtori, erityisopettaja
p. 050 533 7297, marjut.sihvonen@riveria.fi

Tiina Reinikainen, laaja-alainen erityisopettaja
p. 050 452 5712, tiina.reinikainen@riveria.fi

Tarja Ruuska, laaja-alainen erityisopettaja
p. 050 530 2846, tarja.ruuska@riveria.fi

Sosiaali- ja terveysala
Anna-Maija Kinnunen, lehtori
p. 050 524 3720, anna-maija.kinnunen@riveria.fi

Tiina Reis, tuntiopettaja
p. 050 383 8971, tiina.reis@riveria.fi