In English Russian Yhteystiedot Hanketoiminta Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä
Erityisopetus

Jaa
Etusivu > Riveria > Opiskeluhuolto > Erityisopetus

Erityinen tuki Riveriassa

Ammatillisessa koulutuksessa on mahdollista saada erityistä tukea tai erityisopetusta sairauden, oppimisvaikeuksien, vammaisuuden tai muun syyn takia.

Tarvittaessa opiskelijalle laaditaan HOKS:n kuuluva erityisen tuen suunnitelma

Erityisen tuen suunnitelmassa sovitaan esimerkiksi opiskelijalle tarjottavasta tuesta, tavoitteiden muuttamisesta, koulutukseen käytettävästä ajasta ja vaihtoehtoisista suoritustavoista.

Suunnitelma tehdään yhdessä opiskelijan, opettajan, huoltajan sekä opiskeluhuoltohenkilöstön kanssa. Opiskelija ja huoltaja näkevät suunnitelman sekä siihen tehdyt päivitysmerkinnät Wilmasta.

Ryhmävalmentaja päivittää HOKS:a ja siihen liittyvää erityisen tuen suunnitelmaa.

Erityisen tuen saaja opiskelee pääsääntöisesti samoissa ryhmissä muiden opiskelijoiden kanssa, mutta yksilöllistä tukea voidaan antaa myös pienryhmissä tai yksilöopetuksessa.

Erityisopettajien yhteystiedot

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@riveria.fi. Muutokset mahdollisia.

Pasi Hiltunen
tuntiopettaja, päätoiminen 0503414312 pasi.hiltunen@riveria.fi
Mirka Taavetti
tuntiopettaja, päätoiminen +358504337659 mirka.taavetti@riveria.fi
Matti Tokola
tuntiopettaja, päätoiminen +358504526242 matti.tokola@riveria.fi

Palvelut ja hyvinvointi sekä teknologia toimiala

Eeva Suomalainen
tuntiopettaja 0505777607 eeva.suomalainen@riveria.fi

Liiketoiminta ja tieto- ja viestintätekniikka

Leena Hiltunen
Laaja-alainen erityisopettja +358504303430 leena.hiltunen@riveria.fi

Autoala

Mikko Rytiniemi
lehtori 0505777067 mikko.rytiniemi@riveria.fi

Elintarvikeala

Hius- ja kauneudenhoitoala

Eeva Suomalainen
tuntiopettaja 0505777607 eeva.suomalainen@riveria.fi

Kone- ja tuotantotekniikka

Ensio Kettunen
lehtori 0504720730 ensio.kettunen@riveria.fi
Mirka Taavetti
tuntiopettaja, päätoiminen +358504337659 mirka.taavetti@riveria.fi

Rakennusala, puuala, pintakäsittelyala ja kulttuuri

Eeva Suomalainen
tuntiopettaja 0505777607 eeva.suomalainen@riveria.fi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, terveysalan ammattitutkinto (ent. jalkojenhoidon ammattitutkinto), koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto, kasvatus- ja ohjausala

Erja Vipuveräjä
erityisopettaja 0505777618 erja.vipuveraja@riveria.fi

Sosiaali- ja terveysalan ammatti- ja erikoisammattitutkinnot, laboratorioalan perustutkinto ja hoiva-avustajat

Elina Anttonen
lehtori 0503723176 elina.anttonen@riveria.fi

Sähkö- ja automaatioala, tieto- ja tietoliikennetekniikka, turvallisuusala

Hannu Lindh
lehtori 0503115740 hannu.lindh@riveria.fi
Mirka Taavetti
tuntiopettaja, päätoiminen +358504337659 mirka.taavetti@riveria.fi

 

Ravintola-,  ja catering-ala

Marjut Mäyrä
tuntiopettaja, päätoiminen 0503723184 marjut.mayra@riveria.fi

Matkailuala

Marjut Sihvonen
lehtori, erityisopettaja 0505337297 marjut.sihvonen@riveria.fi

Valma-koulutus

Merja Mäenpää
lehtori 0504319098 merja.maenpaa@riveria.fi
Irene Martiskainen
erityisopettaja 0503424026 irene.martiskainen@riveria.fi
Marjut Sihvonen
lehtori, erityisopettaja 0505337297 marjut.sihvonen@riveria.fi
Tiina Reinikainen
laaja-alainen erityisopettaja 0504525712 tiina.reinikainen@riveria.fi
Tarja Ruuska
Laaja-alainen erityisopettaja 0505302846 tarja.ruuska@riveria.fi

Sosiaali- ja terveysala

Anna-Maija Kinnunen
lehtori 0505243720 anna-maija.kinnunen@riveria.fi
Tiina Reis
tuntiopettaja 0503838971 tiina.reis@riveria.fi