Yhteystiedot Hanketoiminta Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä
Erityisopetus

Jaa
Etusivu > Riveria > Opiskelijahuolto > Erityisopetus

Erityinen tuki Riveriassa

Ammatillisessa koulutuksessa on mahdollista saada erityistä tukea tai erityisopetusta sairauden, oppimisvaikeuksien, vammaisuuden tai muun syyn takia.

Tarvittaessa opiskelijalle laaditaan HOKS:n kuuluva erityisen tuen suunnitelma

Erityisen tuen suunnitelmassa sovitaan esimerkiksi opiskelijalle tarjottavasta tuesta, tavoitteiden muuttamisesta, koulutukseen käytettävästä ajasta ja vaihtoehtoisista suoritustavoista.

Suunnitelma tehdään yhdessä opiskelijan, opettajan, huoltajan sekä opiskeluhuoltohenkilöstön kanssa. Opiskelija ja huoltaja näkevät suunnitelman sekä siihen tehdyt päivitysmerkinnät Wilmasta.

Ryhmävalmentaja päivittää HOKS:a ja siihen liittyvää erityisen tuen suunnitelmaa.

Erityisen tuen saaja opiskelee pääsääntöisesti samoissa ryhmissä muiden opiskelijoiden kanssa, mutta yksilöllistä tukea voidaan antaa myös pienryhmissä tai yksilöopetuksessa.

Erityisopettajien yhteystiedot

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@riveria.fi.

Joensuu, Jukolankatu

Tuula Saari-Järvelin
lehtori 0504328696 tuula.saari-jarvelin@riveria.fi
Pasi Hiltunen
tuntiopettaja, päätoiminen 0503414312 pasi.hiltunen@riveria.fi

Joensuu, Kaislakatu

Eeva Suomalainen
tuntiopettaja 0505777607 eeva.suomalainen@riveria.fi

Joensuu, Otsola

Liiketoiminnan perustutkinto ja tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto

Yhteiset tutkinnon osat / rakentaminen & kulttuuri  (2. jakson loppuun saakka)

Riitta Paajanen
erityisopettaja 0503100843 riitta.paajanen@riveria.fi

Joensuu, Peltola

Rakennusalan pt

Ari Hurskainen
lehtori 0504322109 ari.hurskainen@riveria.fi

Yhteiset tutkinnon osat / rakentaminen & kulttuuri

Tuula Saari-Järvelin
lehtori 0504328696 tuula.saari-jarvelin@riveria.fi
Eeva Suomalainen
tuntiopettaja 0505777607 eeva.suomalainen@riveria.fi

Yhteiset tutkinnon osat / tekniikka

Marja Luopa
lehtori 0505777063 marja.luopa@riveria.fi

Kone- ja tuotantotekniikan pt

Ensio Kettunen
lehtori 0504720730 ensio.kettunen@riveria.fi

Sähkö- ja automaatioalan pt, tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, turvallisuusalan pt

Hannu Lindh
lehtori 0503115740 hannu.lindh@riveria.fi

Autoalan pt

Mikko Rytiniemi
lehtori 0505777067 mikko.rytiniemi@riveria.fi

Sosiaali- ja terveysalan pt

Elina Turunen
lehtori 0503723176 elina.turunen@riveria.fi

Joensuu, Niskala

Ravintola-,  ja catering-alan pt 

Marjut Mäyrä
tuntiopettaja, päätoiminen 0503723184 marjut.mayra@riveria.fi
Tarja Piitulainen
tuntiopettaja, päätoiminen 0505201748 tarja.piitulainen@riveria.fi

Matkailuala

Marjut Sihvonen
lehtori, erityisopettaja 0505337297 marjut.sihvonen@riveria.fi

Valma-koulutus

Mirka Taavetti
tuntiopettaja, päätoiminen 0504337659 mirka.taavetti@riveria.fi

Joensuu, Niittylahti

Kasvatus- ja ohjausalan pt

Merja Mäenpää
lehtori 0504319098 merja.maenpaa@riveria.fi

Kitee

Mirka Taavetti
tuntiopettaja, päätoiminen 0504337659 mirka.taavetti@riveria.fi

Lieksa

Irene Martiskainen
erityisopettaja 0503424026 irene.martiskainen@riveria.fi

Nurmes

Marjut Sihvonen
lehtori, erityisopettaja 0505337297 marjut.sihvonen@riveria.fi

Outokumpu

Kulttuuri ja tekniikka

Tiina Reinikainen
laaja-alainen erityisopettaja 0504525712 tiina.reinikainen@riveria.fi

Sosiaali- ja terveysala

Anna-Maija Kinnunen
lehtori 0505243720 anna-maija.kinnunen@riveria.fi
Tarja Ruuska
Laaja-alainen erityisopettaja 0505302846 tarja.ruuska@riveria.fi

Valtimo

Tiina Reis
tuntiopettaja 0503838971 tiina.reis@riveria.fi

 

Muutokset mahdollisia.