Ajankohta: 1.1. – 31.12.2021
OOL – Opetuksen ja ohjauksen laadun parantaminen
Hankkeessa kehitetään jatkuvan hakeutumisen toimintamallia ja opiskeluvalmiuksia tukevia opintoja (opva). Kehitettävillä toimenpiteillä pyritään vähentämään opintojen keskeyttämistä ja vahvistamaan opintoihin kiinnittymistä.
Jatkuvan haun toimintamallin kehittämisessä painopiste on ohjauksen ja tavoitettavuuden lisäämisessä sekä opintojen aloitusvaiheen kehittämisessä.
Hankkeet tavoitteet
Tavoitteena on luoda tarjonta opiskeluvalmiuksia tukevista opinnoista sekä kehittää ja mallintaa joustavia ja avoimia palveluympäristöjä. Opiskeluvalmiuksia tukevien opintojen osalta luodaan näiden opintojen tarjontaa ja kehitetään OPVA-opintojen toimintamalli koko opiskelupolulle.
Hankkeessa laaditaan mm. hakeutumisvaiheen sähköinen infopaketti ja itsearviointiaineisto opiskeluvalmiuksia tukeviin opintoihin. HOKS-prosessia kehitetään opiskeluvalmiuksia tukevien opintojen näkökulmasta.
Opetuksen ja ohjauksen laadun parantamista toteutetaan opetus- ja kulttuuriministeriön strategiarahoituksella.