Luontoalan ammattitutkinto | Matkailupalveluala
Kolin ja Pielisen eräoppaat
Monimuotokoulutus, joka tähtää yrittäjyyteen.
Koulutuksen tiedot
Tutkintotyyppi:
Ammattitutkinto
Hakuaika:
28.08.2023 - 03.11.2023
Opintojen laajuus:
150 (osp)
Aloituspäivämäärä:
08.02.2024
Opintojen kesto:
1,5 vuotta
Opiskelutapa:
Monimuoto-opiskelu
Paikkakunta:
Joensuu
Kampus:
Joensuu Niskala
Lähipäivät:
Lähijaksoja on kerran kuukaudessa, 1-3 päivää kerrallaan. Lisäksi etäyhteydellä iltaopetusta 1-3 kertaa kuukaudessa.
Koulutuksen sisältö
Ammattitaitoinen erä- ja luonto-opas osaa toimia ryhmän kanssa erä- ja luontoympäristössä. Opas suunnittelee opastuksen ryhmälle sopivaksi ja soveltaa luontotuntemustaan asiakkaiden parhaaksi.
Eräoppaan taitoihin kuuluu myös luontoon perustuvien tuotteiden suunnittelu, ryhmän turvallisuudesta huolehtiminen sekä alan yritystoiminnan tuntemus ja verkostoituminen.
Kenelle
Pääsyvaatimuksena on vähintään 18 vuoden ikä, hyvät ryhmätyötaidot ja motivaatio sitoutua opintoihin.
Koulutus edellyttää vahvaa kokemusta luonnossa liikkumisesta ja erätaidoista sekä asiakaspalveluhenkisyyttä ja kykyä itsenäiseen työskentelyyn.
Opiskelijavalinta
Valintahaastattelut järjestetään 13.11.2023 klo 8.30-15.00. Haastattelukutsut lähetetään sähköpostitse.
Perustiedot
B1.2 Sujuva peruskielitaito
Perusopetuksen oppimäärä tai vastaavat tiedot
Alalla työskentely edellyttää hyvää psyykkistä ja fyysistä kuntoa.
Opiskelijat valitaan haastattelun sekä tarvittaessa kielitestin perusteella. Haastattelusta hakija voi saada maksimissaan 60 pistettä. Hakija voidaan jättää valitsematta, jos koulutuksen järjestäjä arvioi, ettei hakijalla ole valmiutta tutkinnon suorittamiseen.
Jos hakijan äidinkieli on muu kuin suomi, hakijan kielellisiä edellytyksiä tavoitetutkinnon suorittamiseksi voidaan arvioida kielitestillä, joka sisältää haastattelun.
Opetus on maksutonta. Vähäisiä kustannuksia voi tulla opiskelumateriaaleista sekä koulutukseen sisältyvien kurssien pätevyystodistuksista. Kaikille Riverian opiskelijoille suositellaan kannettavaa tietokonetta opiskelun työkaluksi. Opiskelijat hankkivat tietokoneen omakustanteisesti.
Oppivelvollisille opiskelu on maksutonta.
Opintojen jälkeen
Ammattitutkinnon suorittaminen antaa yleisen jatko-opintokelpoisuuden. Opintoja voi jatkaa esimerkiksi ammattikorkeakoulussa tai yliopistossa.
Erä- ja luonto-opas voi työskennellä matkailuyrityksessä tai toimia itsenäisenä yrittäjänä. Opintojen tavoitteena voi olla myös kehittää luontoon liittyvän opastamisen taitoja nykyisen ammatin tueksi esimerkiksi kasvatus-, sosiaali- tai liikunta- alalla.