Työelämä ja johtaminen, Opetus ja kasvatus

Selkokieltä opettajille ja ohjaajille // kesäyliopisto

Koulutuksen tiedot

Aika ja paikka:

Perjantai 1.12. ja 15.12.2023 klo 13–15 (2 iltapäivää), verkkokoulutus

Kouluttaja:

Erityisopettaja KM Riikka Tuohimetsä

Hinta:

95 €, arvonlisäveroton kesäyliopiston koulutus

Viimeinen ilmoittautumispäivä:

17.11.2023

Ilmoittautuminen

Kenelle

Opetus- ja ohjaustyötä tekevät

Kuvaus

Tämä käytännönläheinen, kahdestä iltapäivästä koostuva koulutus on suunniteltu opettajien ja ohjaajien arjen tarpeita ajatellen.

Miten oppimateriaaleja tai Wilma-viestejä voi selkeyttää?
Millainen on selkeän tekstin ulkoasu?
Miten puhetta voi yksinkertaistaa?
Miten ymmärrysvaikeuksia voi vähentää?

Selkokielen käyttäminen auttaa kohtaamaan erilaisia ihmisiä ja luo turvallista ilmapiiriä. Selkopuhe voi parantaa vuorovaikutusta ja ratkaista ymmärrysongelmia. Selkokielestä hyötyvät esimerkiksi maahanmuuttajat sekä oppimisvaikeuksien tai haastavan elämäntilanteen kanssa kamppailevat. Selkokielestä saa hyviä vinkkejä myös selkeämmän yleiskielen tuottamiseen.

”Useampi kuin joka 10. suomalainen tarvitsee selkokieltä.”

Koulutus on osallistava ja aktivoiva ja tavoitteena on, että osallistujat saavat mukaansa heti omassa arjessa sovellettavia ja helposti omaksuttavia käytännön taitoja. Koulutuksessa tutustutaan myös selkomateriaaleihin.

Kouluttaja

 

Riikka Tuohimetsä on erityisopettaja ja aineenopettaja. Selkokielen asiantuntijaksi hän on kouluttautunut Selkokeskuksella, kiinnostuttuaan selkokielestä oppilaiden arjen tarpeiden myötä. Riikka mukauttaa informoivia ja kaunokirjallisia tekstejä selkokielelle. Hän myös kouluttaa selkokielestä ja toimii selkokielen asiantuntijana oppimateriaaliprojekteissa.

 

Riikka Tuohimetsä on erityisopettaja ja aineenopettaja. Selkokielen asiantuntijaksi hän on kouluttautunut Selkokeskuksella, kiinnostuttuaan selkokielestä oppilaiden arjen tarpeiden myötä. Riikka mukauttaa informoivia ja kaunokirjallisia tekstejä selkokielelle. Hän myös kouluttaa selkokielestä ja toimii selkokielen asiantuntijana oppimateriaaliprojekteissa.

Palautteita Riikan aiemmista koulutuksista:

”Tärkeä asia, joka koskettaa ihan kaikkia aloja ja ihmisiä.”
”Hyvä paketti ja hyviä käytännön esimerkkejä. Erittäin selkeäsanainen ja mukava kouluttaja 🙂 Selkolasit tulivat tosiaan nenälle koulutuksen aikana!”
”Hyvä ja monipuolinen paketti, aikaa olisi saanut olla enemmänkin. Kiinnostavaa ja tärkeää!”
”Erittäin hyvä koulutus ja tosi hyvä, että harjoiteltiin myös itse. Erittäin hyviä parannuksia tuli teksteihin!”

Maksaminen ja peruutusehdot

Kesäyliopiston koulutusten peruutusehdot

Lisätietoja

koulutussuunnittelija Marja Hyttinen | marja.hyttineni@riveria.fi | 050 374 1066

Apua ilmoittautumiseen

Kesäyliopisto
013 244 2540
kesayliopisto@riveria.fi

Tulosta