Kumppanuudella kohti parempaa hanke- ja projektikokemusta
Joensuun seudun omaishoitajat ry on toiminut 20 vuotta omaishoitajien aseman parantamiseksi ja tukemiseksi toiminta-alueellaan (Ilomantsi, Joensuu, Kontiolahti, Liperi, Outokumpu ja Polvijärvi).
Yhteistyötä Riverian kanssa on ollut jo aikaisemminkin, kun kokemusasiantuntijat ovat käyneet kertomassa sosiaali- ja terveysalan opiskelijoille mm. erilaisista sairauksista ja millaista on toimia omaishoitajana.
Tavoitteena on turvata omaishoitoperheille mahdollisuus saada ammatillista järjestölähtöistä tukea ja ohjausta sekä kehittää erilaisia omaishoitajien voimavaroja tukevia toimintamuotoja.
Käynnissä on erilaisia hankkeita, joissa on tarkoituksena hyödyntää kumppanuutta Riverian kanssa. Yhteistyössä on tulossa erilaisia projektiluontoisia työtehtäviä, joissa opiskelijat ovat mukana toteuttajina – esimerkiksi omaishoitajien olohuone ja sinne järjestettävä toiminta.
Lisäksi selvitellään yhteistyön tiivistämiseksi oppilaitoksen edustajan mahdollista edustusta yhdistyksen hallitukseen.
Riverian ja Joensuun seudun omaishoitajat ry:n välille solmittiin kumppanuussopimus 27.9.2018.